A kastély, ami még Walt Disney-t is megihlette
Amikor a Neuschwanstein Kastély tornyai először bukkannak fel a bajor Alpok zöldellő fái közül, az ember szinte visszarepül az időbe.
Ez a lenyűgöző építmény nem csupán egy történelmi műemlék, hanem egy álom megtestesítője, melyet II. Lajos bajor király valósított meg a 19. században.
A Neuschwanstein Kastély, amelyet gyakran az “Új Hattyúkő Kastély”-ként is emlegetnek, egy 19. századi építmény Bajorországban, és az egyik legismertebb kastély a világon.
A Németország déli részén, Schwangau község területén található épületet II. Lajos bajor király építtette saját gyerekkori álmainak megvalósítására. A kastély egyes termeit és berendezését Richard Wagner operáinak szereplőivel diszítette, mivel a király mély tiszteletet és csodálatot érzett az író iránt.
A kastély az Alpsee felett, a Pöllat-szurdok magányos szikláján épült 1869 és 1886 között. Az építkezés kezdetén II. Miksa, II. Lajos király édesapja szándékozott először újra felépíteni a romos Vorderhohenschwangau várat, ami a jelenleg Neuschwanstein kastély helyén állt akkoriban. A kastély koncepcióját II. Lajos egy 1868-os levélben vázolta fel először, ahol a germán lovagok régi várainak autentikus stílusában tervezett egy kastélyt. Az épület alapkőletéterére 1869. szeptember 5-én került sor.
A kastély tervezését nem építész, hanem egy színházi díszlettervező, Christian Jank végezte, ami jól magyarázza a király szándékait és az elkészült épület lenyűgöző természetét. Az építészeti szakértelmet Eduard Riedel, majd később Georg Dollman és Leo von Klenze biztosította. Eredetileg “új hohenschwangaui kastélynak” hívták, egészen a király haláláig: ezután kapta a Neuschwanstein nevet, amely Lohengrin, a Hattyú-lovag kastélya lett, Wagner azonos című operája nyomán.
A kastélyban található többek között egy kapuház, egy, az előkelő hölgyek részére épített lakórész, a király lakhelye, egy négyzet alapú torony, és a nyugati végén két toronnyal szegélyezett Palas, a fellegvár. A kastély rövid idő alatt Németország legtöbbet fényképezett épülete lett, valamint egyike az ország leglátogatottabb turistacélpontjának.
A kastély díszítése román, mór, gótikus, bizánci és barokk jegyeket hordoz magán. A király hatása mindenhol érezhető, maga is lelkesen részt vett a tervezésben és a díszítésben. A kastélyban található még egy barlangszerűen kialakított szoba (a Grotto) és egy titkos, öblíthető toalett a fő hálószobában, melybe vízvezeték szállítja a vizet.
A kastély építése során nem nélkülözhette az akkori modern technológiákat – gőzmotorok, elektromosság, fejlett szellőzés és fűtés mind-mind részei az épületnek. II. Lajos a modern találmányok patrónusa volt, és úttörőnek számított az elektromosság Bajorország közéletébe való bevezetésében. Az ő kastélyai voltak az elsők, melyek elektromosságot és más, kényelmet szolgáló találmányt használtak.
A kastély híresen meseszerű megjelenését többször is felhasználták a tömegkultúrában. Neuschwanstein ihlette a Disneylandben található Csipkerózsika kastélyt, valamintWalt Disney ez alapján tervezte meg a Hamupipőke c. rajzfilmben látható épületet, mely alapján később a Hamupipőke kastély megépült. A kastély makettje a müncheni Miniland terepasztalán is megtalálható, de láthatjuk a németországi Legolandban is LEGO kockákból felépítve.